//nativeahiska.ucoz.org/post-177-1214146847_22.gif
Приветствую Вас, Гость
Главная » Файлы » Art & Music » Art & Music

Urusların acığına 1944 Ahıska sürgünü dizisi TRT1'de
05/Декабря/2015, 2.45.33 AM
TRT'den Urus'un acığına dizi: 1944 Ahıska sürgünü

Türkiye ile Rusya arasında yaşanan gelişmelere bir yenisi daha eklendi. İçimiz dışımızın siyaset olduğu bu günlerde Ahıskalı Türkler’de bu krizin tam ortasında. Urusların acığına, apar topar TRT1'de çekimlerine başlanan  "Büyük Sürgün” dizisi 1944 yılında Sovyetler Birliği lideri Stalin'in emriyle sürgün edilen Ahıska Türklerinin trajik hikayesini anladiyer.Olayın aslı ve esası şudur: Yaşanmış gerçek iç burkan bir olaya dayanan 14. 11. 1944  Ahıska sürgünü sert kış günlerinde ve gecelerinde yaşanmiş olması akıllara kazınmıştır. Al, Bunu Anlat Şimdi. Öyle bir anlat ki, herkes anlasın bunu.
Anlasınlar, çünkü Ahıska Türk halkının iki yüz yıllık trajik geçmişinde benzeri bir çok feci olay yaşandı ve halen de yaşanmakta.

Bu dizi ile ilgili üzüldüğüm bir nokta şu olmuştur. Dizinin doruk noktası olan "Sürgün" sahnesi ve aksiyon, anlatmak istediğini tamamen yanlış anlatmış. Bu dizi’de 1944 14 Kasım Ahıska sürgünü yaz ayındaymış gibi, sanki sürgüne yokta Antalya’da denize gönderiyorlarmış gibi yanıltıcı izlenim veriyer.
Koliler, bidonlar, paketler ile yükleniyor; sanki Ahıskalı Türkler bir yerden bir yere, akrabalarına  gidiiyorlarmış gibi, insanlara yaz ayındaymış hissi verip onları incecik çekici gösteren kıyafetlere dolaşan insanlarmış gibi göstermek doğru değil.  

Ahıskalı genç erkekler savaşta SSCB için savaşırken geride kalan yaşlı ve kadınlar sürgün edildi. Ne su ne tuvalet var.  Yolda Ahıskalı kadınlar, anneler, hayasından tuvalet ihtiyacını gideremediği için can vermiş zehirlenerek. Geçmişte dedelerimiz, annelerimiz bize hep ar, namus, doğruluk, helalluh  "Küçüklerimize şefkat, büyüklerimize hürmet göstermeyen bizden değildir” oğrettiler.

 Bir paslı ihanet hançeriyle sırtımdan vurularak aziz vatanı elinden alımış bu halkın, şehitlerine böyle saygısız dizi’yi bizim kabul etmemiz mümkün değildir. Böyle bir diziyle "Onların aziz hatırasına sahip çıktık" diyemeyiz, oysa dost dost gibi dost olşaydı sırtımız  yere gelmezdi. Haliyle  biz bağımsız olarak, istesek de istemesek de TRT 1’in çektiği "Büyük Kafkas Sürgünü” Dizisi Fragmanı Özetiyle çok yakında ekranlarda olacak. İzleyerek kendiniz karar verin iyi mi kötü mü olduğuna.

Büyük Kafkas Sürgünü Oyuncuları Kimler? Melis Birkan, Tolga Sarıtaş, Ertan Saban, Elif Atakan, Nilüfer Açıkalın, Alpay Atalan, Luran Ahmedi Ertan Saban.  Bilindiği üzere, dizideki oyuncular'dan hiçbiri Ahıska kökenli değil.

 "Ağlarsa Anam Ağlar, Başkasi Yalan Ağlar" -  Atalar sözi


Print Friendly Version of this pagePrint Get a PDF version of this 
webpagePDF© NATIVE AHISKA NEWS
Категория: Art & Music | Добавил: alim
Просмотров: 2829 | Загрузок: 0 | Комментарии: 2 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *: