//nativeahiska.ucoz.org/post-177-1214146847_22.gif
Приветствую Вас, Гость
Главная » Файлы » Art & Music » Art & Music

Nilüfer’de Ahıska Sürgünü Anısına Heykel Açıldı.
13/Июля/2015, 9.52.39 PM
Nilüfer’de  Ahıska Sürgünü Anısına Heykel Açıldı.

Bursa  Nilüfer Belediyesi  tarafından  Ahıska Türkleri'nin 14 Kasım 1944 sürgünü zamanı yaşanan acıların hatırası için  bir heykel dikildi. Ahıska Caddesi üzerinde açılan Ahıskalı Ana’ heykeli  yapılan anma töreninin ardından resmi açılışı gerçekleştirildi.Duygulu anların yaşandığı açılış törenine Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Dünya Ahıska Türkleri Birliği Başkan Yardımcısı Sadir Eyubu, CHP Nilüfer İlçe Başkanı Yücel Akbulut ve diğer resmilerle birlikte bölgede yaşayan çok sayıda soydaşımız katıldı
.


Ahıskalılar’ın yaşadığı acıların hatırası için gerçekleşen törende konuşan Sürgüne Uğramış Ahıska Türkleri’nin Haklarını Koruma Derneği Başkanı Paşa Alihan, "Bu heykel açılacak ve her zaman bizim geçmişimizi hatırlayacağız. Biz Rus-Türk savaşından sonra vatanımızdan kopartıldık. Ancak yıllardır Türklüğümüzü koruduk. Biz sürgün edilmemize rağmen her zaman Türkiye için var olduk. Biz birçok ülkeye dağıldık. Sürgün olan yerlerde Ahıskalılar birçok izler bıraktı. Ahıska halkı olarak sesleniyoruz. Biz Türkiye’de çalışma ve oturma izni, kimlik istiyoruz. Öz vatanımızda kimlik istiyorlar bu bize dokunuyor. Biz Türkiye için her zaman canımızı vermeye hazırız” dedi.

Halkımızın yaşadığı trajedinin, yaşadığımız topraklarda bilinmesi ve hatırlanması yolunda önemli eserlerden olacağına inandığımız bu anıtı yaptıran Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’e toplumuz adına şükranlarımızı sunar, emeği geçen herkese teşekkür ederiz.


Print Friendly Version of this pagePrint Get a PDF version of this 
webpagePDF© NATIVE AHISKA NEWS
Категория: Art & Music | Добавил: alim
Просмотров: 1329 | Загрузок: 0 | Комментарии: 1 | Рейтинг: 5.0/4
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *: